تبلیغات
وب سایت حاج بهروز لرستانی و هیات ریحانه الحسین س - مصاحبه با مداح اهلبیت حاج سیدمجید بنی فاطمه

وب سایت حاج بهروز لرستانی و هیات ریحانه الحسین س
 
هوای تازه


مصاحبه با حاج سید مجید بنی فاطمه
در ابتدا بیوگرافی از خودتان بفرمایید : سید مجید بنی فاطمه - متولد بهمن 1356 - متولد تهران - تحصیلاتم دیپلم - شغلم آزاد است.
شروع مداحی : از كودكی حدودا از سن 7 سالگی علاقه به مداحی پیدا كردم وبه طور حرفه ای از سال 71 شروع به خواندن كردم. یادم می آید در سال 73 یا 74 در تشیع جنازه شهدا با حاج سعید حدادیان آشنا شدم و اولین جلسه بزرگی كه خواندم میلاد امام زمان (عج) پیش حاج سعید خواندم كه آ قای كریمی هم حضور داشتند. و از سال 73 با حاج سعید مانوس شدم و ایشان تاثیر بسزایی در پیشرفت من داشتند.
بیشترین تاثیر را چه كسی در مداحی شما داشته : امیرالمومنین امام علی (ع) می فرمایند :هركس به من كلمه ای بیاموزد مرا بنده خود كرده است. از همه بزرگوارانی كه در خدمتشون بودم از همشون درس آموختم .ولی حاج سعید(حدادیان) بیشترین تاثیر را در من داشتند و تا به امروز به من محبت كرده اند. چون علاقه من به شعر و روضه زیاد بود خدمت آقای انسانی در صنف لباس فروشها زیاد می رسیدم و از نصایح ایشان استفاده می كردم. و در خدمت حاج منصور كه حكم پدری به گردن همه ما دارندبوده ام و درست خواندن ما برگرفته از ایشان است.
چند تن از همدوره هایتان : حسین هوشیار.سید محمد جوادی و ابوالفضل بختیاری
بزرگترین عیب و حسن شما در مداحی : این سوال را مخاطبین من باید جواب دهند ولی به نظر دوستان و افكار عمومی حسنم پایه قرار دادن روضه در جلسه و عیبم هم انتظار زیاد از مستمع . استرس و حساسیت زیاد در جلسه است.
آیا توانسته اید برای امام حسین (ع) كاری كنید : نه به اعتقاد من اگر تمام لحظات زندگیمان هم در ركاب ایشان باشیم بازهم به این خاندان بدهكاریم.
دنبال مقبولیت هستید یا شهرت : انشاء الله كه مقبولیت
اهل مطالعه هستید؟ چه كتبی را مطالع می كنید و چند كتاب معرفی كنید : بله در روز ساعاتی را به مطالعه اختصاص می دهم . بیشتر كتی عرفانی ، مقتل و شعر می خوانم . نفس المهموم (شیخ عباس قمی)
بهترین تفریح شما چیست : سفر، چون سفر را دوست دارم
آیا تا كنون كلاس مداحی داشتید : بله، مدتی به دعوت مركز فرهنگی غدیر جلسات آموزشی داشتیم كه متاسفانه دیگر فرصت حضور ندارم .
عوامل پیشرفت در مداحی : اخلاص ، بی ریایی ، احترام به بزرگترها و تلاش زیاد
فرق بین مداحی دیروز و امروز؟ در مداحی قدیم پایه روی شعرهای قوی و روضه خوانی بوده است. در مداحی امروز باید نو آوری داشت و سبك هایی كه در شان اهل بیت(ع) است ساخته شود و در كل مداحی امروز سخت تر شده.
شاعرانی كه با آنها كار می كنید چه كسانی هستند : حسن لطفی,محمد صمیمی,مسعود اصلانی و محمد ایمانی
دوست دارید مخاطب شما چگونه باشد : كسانی باشند كه با جون و دل در جلسه اهل بیت حضور داشته باشند و شناخت معرفتیشان روز به روز بیشتر شود.
اگر مداح نبودید در هیئت چه كاره می شدید: حتما مسئول جلسه می شدم.( دوستان می گویند مدیریت جلسم خوب است)
مداحی سخت است یا آسان : خیلی سخت است. از این جهت كه در جلسات ما به تناسب همه اقشار جامعه حضور دارند و ما باید بتوانیم همه آنها را راضی نگه داریم و باید رضایت صاحب جلسه را جلب كرد.
آنچه كه در مداحی به آن نرسیده اید : وقتی این اجازه را به من داده اندكه قطره ای از دریای معرفتشان اهل بیت(ع) را بچشم به همه چیز رسیده ام.
به چه كسی می گویند مداح : كسی كه مدح اهل بیت را در همه جا بخواند.
نظر شما در مورد مداحانی كه بیشتر سراغ شور می روند چیست : هركس مدح اهل بیت(ع) را انجام دهد برای همه عزیز و قابل احترام است ولی این عزیزان باید بدانند اصل در این كار رضایت اهل بیت است و ما باید از شكل و قالب این كار خارج نشویم.اینكه ما بخواهیم از شعر خوانی در مدح امام زمان(عج) و روضه كم كنیم و به وقت شور اضافه كنیم اشتباه است.
نظر شما در باره سیاسی شدن جلسات اهل بیت(ع) چیست : من در این بحث مطیع رهبری هستم.
نظر شما در باره جوانانی كه تازه پا به این راه گذاشتند : بدون استاد جلو نروند. مبنای جلسه روضه باشد و به بزرگتر احترام بگذارند.
لطفا در باره حساسیتتان در جلسه بگوئید : حساسیت بنده كه به اعتقاد بعضی از دوستان تندخویی نامیده می شود به اعتقاد خودم از تعصب بیش از اندازه ام به جلسات نشعت می گیرد.
تاثیر مداحی در زندگی شخصی شما : زندگی من جلسه اهل بیت است ما بقی حاشیه این جلسه بارها دیده ایم كه از جاهای مختلف از شما دعوت می شود و شما نمی روید دلیلش چیست : 1.عدم شناخت من از آن جلسه 2. اگر بخواهم به همه دعوت ها جواب مثبت دهم دیگر وقت برای مطالعه و تحقیق ندارم (همین جا ، جا داره از همه عزیزان عذر خواهی كنم )
با كدام یك از مداحان بیشتر در ارتباطید :
حاج سعید حدادیان.حاج محمود كریمی.حاج محمد طاهری و سید محمد جوادی
برای جذب جوانان به جلسات اهل بیت چه می كنید : سعی می كنم آنها را با محبت اهل بیت آشنا سازم دوست دارید تا كی به فعالیتتان ادامه دهید : تا موقعی كه خود اهل بیت اجازه دهند.
نصیحت به جوانان كه در دستكاه امام حسین(ع) فعالیت می كنند : نصیحت برای كسانی است كه سنی ازشون گذشته باشد و من به عنوان كوچك ترین عضو این خانواده وصیت می كنم كه به بزرگتر های جلسه خیلی احترام بگذارند . جلسه ات اهل بیت فقط برایشان صرف رفت و آمد نباشد این دستگاه به روح و روان انسان كمك می كند و تلاشمان جهت عاقبت به خیری و رضایت خداوند باشد.
یك بیت شعر بگویید : من و جدا شدن ازكوی تو خدا می داند خدا هرآنچه كند از توام جدا نكند
سخن آخر: امیدوارم در همه كارها خدا و اهل بیت را نظر داشته باشیم و هیچ وقت باعث ناراحتی امام زمان نشویم. از تمام كسانی كه كه از ابتدای نوكری من زحمت كشیده اند. درس دادن راهنمایی كردن شرایط را برایم فراهم كردند تشكر می كنم و دست تك تكشان را می بوسم.

 

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 26 مهر 1395 توسط خادم الرقیه
تمامی حقوق مطالب برای وب سایت حاج بهروز لرستانی و هیات ریحانه الحسین س محفوظ می باشد